Czym się kierować przy wyborze kosiarki?

Czym się kierować przy wyborze kosiarki?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Aby trawnik dobrze się prezentował niezbędna jest jego właściwa pielęgnacja. Tę z kolei ułatwiają narzędzia, dzięki którym trawnik może być w odpowiedni sposób zadbany.

Bez wątpienia tym podstawowym narzędziem jest kosiarka, której wybór uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni działki. Drugim warunkiem wpływającym na to, jak prezentuje się trawnik jest regularność koszenia trawy. Im częściej bowiem jest ona koszona, tym piękniej wygląda trawnik.

Kosiarki mogą być ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Ale kosiarki mogą być również akumulatorowe lub na baterie słoneczne. Bez wątpienia jednak najbardziej wygodnymi kosiarkami są te z koszem. Nie trzeba po skoszeniu grabić trawy, bo zbierana jest ona do kosza podczas koszenia. Jeśli trawnik ma naprawdę dużą powierzchnię to można ją już kosić kosiarkami dla profesjonalistów, czyli riderami. W miejscach gorzej dostępnych łatwiej jest użyć wykaszarek, które również mogą być spalinowe albo elektryczne. Częściej porady ogrodnicze zachwalają wykaszarki w wersji plecakowej. Tutaj część, która zasila kosiarkę znajduje się właśnie na plecach. Jest to zdecydowane odciążenie osoby koszącej.

Wybierając kosiarkę należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dzięki temu zakres wyboru sprzętu znacznie się zmniejszy i szybciej wybierzemy kosiarkę.

Przede wszystkim wybierając kosiarkę powinniśmy uwzględnić wielkość naszego trawnika. Jeśli nie ma ona 100 mkw powinniśmy zdecydować się na kosiarkę elektryczną. Przy trawnikach o dużych wielkościach lepiej zdecydować się na kupno kosiarki spalinowej. Kosiarka elektryczna wymaga kilku źródeł zasilania w ogrodzie. Ich brak w ogrodzie albo rozmieszczenie utrudniające dostęp do całego trawnika oznacza konieczność wyboru kosiarki spalinowej albo akumulatorowej. Jeśli zależy nam na tym, aby koszenie przebiegało szybko i sprawnie wybierzmy kosiarkę na poduszce powietrznej. Innym elementem wypływającym na szybkość koszenia jest szerokość robocza kosiarki, Im jest ona wyższa, tym szybciej za pomocą kosiarki skosimy trawę. Również kształt trawnika ma niewątpliwy wpływ na szybkość koszenia. Jeśli trawnika ma kształt regularny trzeba wybrać kosiarkę o dużej szerokości roboczej oraz o dużej mocy. Jeśli jednak brzegi są nieregularne, a na trawniku znajduje się sporo elementów, które trzeba ominąć, np. krzewy, wówczas wybrać trzeba kosiarkę o mniejszej szerokość roboczej oraz budowie, która ułatwiałaby manewrowanie. Jeśli powierzchnia trawnika jest równa to można wybrać kosiarkę bębnową. Wszędzie tam, gdzie trawnik jest pofałdowany albo występują zanieczyszczenia, np. szyszki lepiej zdecydować się na kosiarki rotacyjne albo poduszkowe. Trawę rosnącą na skarpach lepiej kosi się kosiarką z poduszką powietrzną albo z napędem na koła. Przy częstym koszeniu lepiej sprawdzi się kosiarka bębnowa. Przy rzadszym koszeniu wystarczy kosiarka rotacyjna. Dla niektórych ważną cechą kosiarki jest to, czy powoduje ona hałas. Z pewnością cichszymi kosiarkami są te z napędem elektrycznym albo akumulatorowym. Ogólnie mówiąc kosiarki elektryczne są nie tylko cichsze w eksploatacji, ale i mniej kłopotliwe w obsłudze. Poza tym nie emitują one spalin.

---

 

T.G.

 

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja

Newsletter