Elementy architektury ogrodowej

Elementy architektury ogrodowej

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Miłe chwile spędzone z najbliższymi w ogrodzie z pewnością uprzyjemni architektura ogrodowa. Odpowiednio wkomponowana altana, grill, oczko wodne i inne elementy architektury ogrodowej czynią ogród bardziej przyjaznym i nastrojowym jednocześnie sprzyjając wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Wszystkie elementy dekorujące ogród, takie jak altana, grill ogrodowy, trejaże czy pergole możemy wykonać sami, choć bez wątpienia każdy sklep ogrodniczy ma w swojej ofercie elementy do dekoracji ogrodu. Altany produkuje się z drewna, które jest chyba najczęściej spotykanym budulcem ogrodowych budowli. Jest to przede wszystkim drewno sosnowe. Do produkcji tych budowli wykorzystuje się ponadto PVC oraz metal.

Grille buduje się z betonu, kamieni albo cegieł. Bez wątpienia centralnym elementem ogrodu jest altana. Ma ona formę małego domku, który wznosi się na planie koła, ale również kwadratu albo wielokąta. Charakteryzuje się ażurowymi ścianami, które tworzą listewki ułożone diagonalnie albo pod kątem prostym. Dostępne są oczywiście gotowe altany, których dach jest już pokryty papą. Ale można go wykończyć według własnego uznania kładąc np. na papę gont bitumiczny. Drewno, z którego altanka została zbudowana musi być odpowiednio zaimpregnowane. Bywają również altany wykonane ze stalowych, lakierowanych prętów, które obsadza się pnączami. Podobną jak altana funkcję w ogrodzie może pełnić również pawilon.

To rodzaj zadaszenia opartego na prętach albo słupach. Daszek wykonany jest z nieprzemakalnej tkaniny. Interesująco prezentują się w ogrodzie pergole i trejaże. Nie tylko są elementem dekoracyjnym ogrodu, ale również mogą stanowić miły, zaciszny kącik. Dzięki pnączom oplatającym tego typu elementy architektury ogród zyskuje ciekawe i wyjątkowe akcenty. Pergole tworzą dwie podpory połączone u góry. Połączenie to może być łukowe albo płaskie. Pergole można łączyć na stałe z donicami. Najczęściej produkuje się je z białego albo zielonego PVC. Dość często z pergoli robi się efektowną bramkę albo furtkę. Podobną funkcję spełniają również trejaże, zwane kratownicami. Są to płaskie i pojedyncze elementy. Dla wielbicieli romantyzmu interesującym elementem aranżacji ogrodu będzie z pewnością mostek przewieszony nad wodą. Jeśli tylko w ogrodzie jest oczko wodne albo strumyk można kupić gotowy mostek. Są one wykonane z zaimpregnowanego drewna.

Na obu końcach mostek umieszcza się na betonowych fundamentach. Grill to dziś standardowe wyposażenie każdego ogrodu. Jeśli nie wystarczy nam już mały, przenośny grill możemy skorzystać z naprawdę ciekawej oferty grilli betonowych. Najczęściej mają one kształt prostokąta i wysokość do 2 m. Beton można pomalować specjalną farbą. Można go również otynkować. Zwykle pod paleniskiem jest miejsce na opał. Nad nim znajduje się betonowy albo stalowy daszek z małym kominkiem.

Ruszt umieszczony jest nad paleniskiem. Jeśli zależy nam na funkcji dekoracyjnej grilla możemy zdecydować się na wersję obłożoną klinkierem albo płytkami piaskowca. Tylko ogród o naprawdę dużej powierzchni będzie się dobrze prezentował z tymi wszystkim elementami architektury. Na mniejszej powierzchni warto rozważyć wybór tych najbardziej korzystnych elementów, tak aby nie przeciążyć aranżacji ogrodu.

---

T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja

Newsletter