Wiosną w kalendarzu ogrodnika

Wiosną w kalendarzu ogrodnika

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Wiosna to taki czas w ogrodzie, kiedy pielęgnacji roślin poświęcić trzeba sporo czasu. Z pewnością staranna praca w ogrodzie przełoży się na jego piękny wygląd w porze kwitnienia i owocowania.

Jest to więc najbardziej pracowity okres w całym kalendarzu ogrodnika. Do podstawowych czynności należy poprawienie stanu gleby, naprawa uszkodzonych przez wiatr i mróz elementów małej architektury, sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami oraz bylin. Również trawnik wymaga naszej uwagi.

Wiosną każdy ogrodnik musi starannie przejrzeć cebule i bulwy, które przechowywane były w chłodnych pomieszczeniach. Te z brunatnymi i gnijącymi plamami należy wyrzucić. Cebule sadzi się do gruntu w drugiej połowie kwietnia. W maju sadzi się begonie, dalie i pacioreczniki, bo wtedy możemy mieć pewność, że nie wystąpią już przymrozki. Koniec marca to odpowiedni czas na przygotowanie rozsad. Do zimnego inspektu lub skrzynek, które ustawione są w widnym i chłodnym pomieszczeniu siejemy astry, cynie, niecierpki, portulaki i lwie paszcze (wyżliny). W ogrodzie można już siać nasiona czarnuszki, maczków kalifornijskich, maków, nagietków. W drugiej połowie kwietnia sieje się groszki, kosmosy czy maciejki.

Pod koniec marca kalendarz ogrodnika przewiduje zdejmowanie osłon chroniących rośliny podczas zimy. Czynność tę wykonuje się z pochmurny dzień, tak aby słońce nie uszkodziło pędów rozwijających się już pod osłonami. Pełniące rolę osłon słomiane maty, włóknina oraz juta zwykle przechowywana jest do następnej jesieni. Liście zaś oraz świerkowe i jodłowe gałęzie (zwane inaczej stroiszem) przenosi się na pryzmę kompostową. Kora i torf powinna zostać rozgarnięta i pozostawiona na rabatach jako ściółka.

Wiosną powinno się również zbadać odczyn gleby, bo od niego zależy zdrowy wzrost roślin. Glebę trzeba również nawieźć, bo od tego ile jest składników odżywczych zależy prawidłowy rozwój roślin. Najlepszym nawozem naturalnym jest oczywiście kompost.

Kolejne czynności, jakie przewiduje wiosenny kalendarz ogrodnika jest wycinanie oraz wygrabianie. Ścina się suche pędy bylin oraz wygrabia suche liście i pozostałości roślin z trawnika i rabat. Usuwa się suche i najstarsze pędy z krzewów, które kwitną wczesną wiosną. Z kolei krzewy, które kwitną późną wiosną i latem skraca się całe na wysokości 1/4 nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi roślina zostanie pobudzona do tworzenia kolejnych pędów oraz bardziej obfitego kwitnięcia. Do tych roślin należą m.in. lawenda, hortensja bukietowa i krzewiasta, tawuły oraz róże. Z roślin liściastych formuje się żywopłoty oraz przycina się korony drzew, jeśli jest taka potrzeba.

Oczywiście wczesna wiosna to przede wszystkim czas na sadzenie drzew i krzewów, które kupujemy z odkrytymi korzeniami. Jeśli kupujemy rośliny zwróćmy uwagę na to, aby nie miały one przesuszonych korzeni. Natychmiast po ich zakupieniu należy je posadzić. Byliny można podzielić i posadzić w nowym miejscu.
Trawnik po zimie reaktywujemy wtedy, gdy darń nie jest już zamarznięta i jest sucha. Trawnik trzeba wygrabić, zbitą darń wyczesać ostrymi grabiami, przeprowadzić wertykulację i nawożenie oraz wałowanie.

---

T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja

Newsletter